Forum Zuzla Strona Główna Forum Zuzla

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 
Kochani Użytkownicy,

forum jest w nowym miejscu, adres poniżej.

Odświeżyliśmy się trochę, zmieniliśmy silnik forum, uprościliśmy nazwę forum i dopasowaliśmy ją do tematyki ;)
Odrzuciliśmy działy dietowe w których nic się nie działo.

Czy moje konto i posty zostały przeniesione?
Tak, ale trzeba zresetować hasło używając opcji Zalogun -> Nie pamiętam hasła, oraz ustawić nowy awatar.

Nowe forum znajduje się pod adresem: chlorkownia.pl

Miłego pisania!

Poprzedni temat «» Następny temat
DIETA ZUZLA & DIETA BEZGLUTENOWA
Autor Wiadomość
iskra984 

Wysłany: 26 Czerwiec 2009, 17:47   DIETA ZUZLA & DIETA BEZGLUTENOWA

DIETA ZUZLA & DIETA BEZGLUTENOWA

Witajcie!

Cele wątku
1) stworzenie kompromisu między Dietą Zuzla a dietą bezglutenową
2) propozycje przepisów bezglutenowych, zgodnych z dietą Zuzla (w szczególności węglowodanowe, z mąkami bezglutenowymi)
3) dzielenie się spostrzeżeniami, wątpliwościami, stawianie pytań, udzielanie odpowiedzi
4) wskazywanie linków stron, na których można znaleźć informacje/przepisy/wskazówki jak połączyć obie deity

Mam nadzieję, że jak najwięcej osób przyłączy się do wątku :) że zaczniecie wpisywać swoje propozycje przepisów, że będziecie pomagać rozwiązywać wątpliwości,

A teraz trochę o chorobie – celiakii – która wymaga stosowania diety bezglutenowej

„Celiakia należy do najczęstszych (1: 200 badanych) genetycznie uwarunkowanych chorób przewodu pokarmowego, występujących nie tylko u dzieci, ale także u dorosłych” (s. 5)
(więcej informacji na temat choroby znajdziecie na forach internetowych, książkach poświęconych tej tematyce np. :Dieta bezglutenowa. Co wybierać? Pod red. Hanny Kunachowicz, Warszawa 2001 /skąd pochodzi powyższy cytat/, u lekarzy)

Jeszcze raz Dieta bezglutenowa. Co wybierać?
(s. 12)
Czy dieta w leczeniu celiakii musi być ubogobiałkowa?
Nie. Celiakię wywołuje tylko białko pszenicy, żyta i jęczmienia. Dieta osób chorych na celiakię nie powinna zawierać tylko tych wyżej wymienionych białek. Chorzy na celiakię powinni spożywać białko w takich samych ilościach jak osoby zdrowe”

LECZENIE CELIAKII

W tej części dowiadujemy się, że „leczenie polega na przestrzeganiu diety bezglutenowej, czyli całkowitym usunięciu z diety pokarmów zawierających gluten pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa (chociaż szkodliwość owsa jest ostatnio dyskutowana)
W większości przypadków nie trzeba stosować dodatkowej suplementacji. Jedynie w przypadku niedożywienia – wspomagamy żelazem, wapnem, magnezem, kwasem foliowym, witaminą A, K, D, B 12, rzadziej cynkiem.
Rokuje się, że jeśli dieta jest utrzymywana – to stan zdrowia nie będzie się pogarszał.

Do produktów zabronionych zalicza się:
a) przetwory z pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa
b) mąkę pszenną, żytnią
c) pieczywo zwykłe, bułki, pieczywo chrupkie, pieczywo razowe
d) zwykłe makarony
e) kasza manna, jęczmienna, pęczak, płatki owsiane
f) ciasta, herbatniki, słodycze z mąką pszenną
g) przetwory zbożowe z orkiszu
h) opłatek komunijny

Produkty dozwolone to
a) ryż, kukurydza, gryka, proso, sarłat (Amaranthus)
b) mąka ryżowa, kukurydziana, skrobia kukurydziana
c) ryż, płatki ryżowe, kaszki ryżowe błyskawiczne, kasza kukurydziana, płatki kukurydziane, popcorn, popping (Amaranthus ekspondowany), kasza gryczana, jaglana
d) mąka ziemniaczana, tapioka, mąka sojowa
e) chleb i bułki bezglutenowe
f) makaron bezglutenowy
g) ciasteczka i słodycze bezglutenowe
h) wszystkie produkty oznaczone symbolem „przekreślony kłos” lub napisem „produkt bezglutenowy”

:)

iskra984 

Wysłany: 28 Czerwiec 2009, 15:34   

Informacje dotyczące mąki, która jest dobra dla DZ&DB - zgodnie z wpisem Dorki, sugestią Zuzel (przepisane z Szatni Dietu Zuzla)

Mąka grochowa
Mąka sojowa
Mąka z ciecierzycy
Mąka z komosy ryżowej
Mąka z orzechów
Mąką z fasoli mungo

To oznacza, że przepisy na:
placki z ciecierzycy
chleb sojowy
są OK :)

PAMIĘTAJMY O JEDNYM!!!!
Proszek do pieczenia, który używamy musi być kupiony w sklepie ze zdrową żywnością i oznaczony przekreślonym kłosem. Zwykły się nie nadaje.

iskra 

Wysłany: 17 Wrzesień 2009, 21:21   

Wątek, który może być pomocny:
http://forum.montignac.co...ieci-vt4127.htm

Honi 

Wysłany: 3 Sierpień 2016, 08:49   

Ja znalazłam coś o samej tapioce i jej zaletach, bo poza brakiem zawartości glutenu może się poszczycić innymi ważnymi, choćby dla mnie, zaletami. http://www.biomedical.pl/...pioka-6515.html Z drugiej strony... czy nie dostarcza ona organizmowi tyle samo kilko kalorii? 386,7 na 100 g w zwykłym cukrze spożywczym i 358 w tapioce? Co do pomocy cierpiącym na celiakię nie ma nic do podważania, tak samo wierzę w jej składniki odżywcze (mikro- i makroelementy) szkoda tylko że jest ich tak mało, no i ten ten cukier mnie odstrasza. Mój brat zmaga się z otyłością, więc dodaje tapiokę do potraw, bo niby nie ma cholesterolu. Ale ja nigdy nie rozumiałam, jak produkty z wysoką zawartością cukru mogą być równocześnie mało kaloryczne i nie powodować cholesterolu.

Przy okazji to dosyć straszne, że jeden błąd i nie zostanie wyeliminowany kwas cyjanowodorowy... hahaha, bubble tea z trucizną... ;) ).

Franklin

Januszek1980 

Wysłany: 28 Luty 2017, 14:14   

Ja jestem na diecie bezglutenowej od 1 miesiaca "alergia pokarmowa"

i nie moglem sie odnaleźć przez pierwsze dwa tygodnie , teraz jest juz spoko, w dodatku mam alergie na mleko krowie i jaja dlatego musialem a w sumie chcialem i wspieram sie suplementami http://www.produktyproducenta.pl . Nabijam kalorii. A do diety zuza to jakoś niepodchodze jeszcze bo troche mam wykluczeń

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi